Wraz z wiekiem skóra produkuje mniej kwasu hialuronowego, a także kolagenu i elastyny. To sprawia, że na naszej twarzy zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia, powodujące u wielu osób kompleksy i obniżenie samooceny. Jedną z często występujących zmian jest tzw. lwia zmarszczka. Co można zrobić, żeby zapobiec jej powstaniu?
Lwia zmarszczka — co to jest i dlaczego powstaje?
Mianem lwiej zmarszczki określa się pionową bruzdę lub bruzdy występujące między brwiami. Zaliczana jest do zmarszczek mimicznych, a więc tych powstających w wyniku pracy mięśni oddziałujących na mimikę naszej twarzy. Co stanowi przyczynę jej powstawania? Wiele zależy od naszej genetyki — niektóre osoby są bardziej podatne na powstawanie zmarszczek, inne mniej. Należy jednak pamiętać, że lwia zmarszczka nierzadko jest wynikiem stresującego trybu życia — częste napinanie mięśni twarzy oraz marszczenie brwi powoduje, że tworzą się zmarszczki mimiczne.
Powstawaniu wspomnianych bruzd sprzyja też palenie papierosów oraz częste wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych bez wcześniejszego zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem. Tego rodzaju zmiana na skórze sprawia, że cały czas wygląda się na osobę złą lub zdenerwowaną. Przez to może prowadzić do obniżenia naszej samooceny.
Jak skutecznie walczyć z lwią zmarszczką?
Jeśli nie chcemy mieć lwiej zmarszczki, powinniśmy zacząć jej przeciwdziałać jeszcze zanim się pojawi poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Gdy zauważymy pierwsze zmiany na skórze, warto zacząć stosować dermokosmetyki przeciwzmarszczkowe. Dzięki nim zwiększymy elastyczność skóry oraz spłycimy widoczne zmarszczki. Regularne używanie kremów oraz innych tego rodzaju produktów o starannie opracowanych składach pomoże odzyskać ładną, młodo wyglądającą cerę.