Codzienna pielęgnacja skóry twarzy jest dla większości oczywista, jednak wiele osób zapomina, aby poświęcić również uwagę, swojej szyi. Zazwyczaj pielęgnacja skóry kończy się na granicy żuchwy, co powoduje, że szyja i dekolt są często pomijane. Dlaczego można powiedzieć, że skóra na szyi szybciej się starzeje? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
Proces starzenia się skóry!
Proces starzenia się skóry zaczyna się już po 25. roku życia. Wynika on z zaburzenia równowagi pomiędzy produkcją włókien kolagenowych, a ich degradacją przez enzymy zawarte w tak zwanej skórze właściwej. Skóra na szyi oraz na dłoniach jest o wiele cieńsza, ma mniejszą warstwę izolacyjną, a co za tym idzie, jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowo pomijanie pielęgnacji skóry szyi powoduje, że szybciej się starzeje. Skóra ta jest bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia posłoneczne oraz na reakcje foto uwrażliwienia, które są konsekwencją używania perfum. W odróżnieniu od skóry na twarzy skóra na szyi ma mniej kolagenu, jest także bardziej rozciągliwa niż na przykład skóra na policzkach. Wiek również pogłębia utratę elastyczności. Wszystkie te czynniki powodują, że skóra na szyi szybciej się starzeje.
Sposoby na nie starzenie się skóry!
Szyja nie lubi długotrwałej, pochylonej pozycji głowy nad klawiaturą komputera, czy telefonem. Ponadto źle znosi spanie na wysokich poduszkach szczególnie na jednym boku, ponieważ wtedy z jednej strony jej skóra się rozciąga, a z drugiej utrwalają się bruzdy zmarszczek. Najlepszym sposobem na zmniejszenie zmarszczek jest spanie na plecach oraz układanie głowy na poduszce, która dopasowuje się anatomicznie.
Skóra na szyi nie przepada za szalikami ani golfami, szczególnie jeśli one zrobione są ze sztucznego materiału. Przez tego typu materiały skóra nie oddycha i bywa podrażniona, co jeszcze bardziej może przyspieszyć proces jej starzenia. Z drugiej strony systematyczna i odpowiednia pielęgnacja tej części ciała, może znacznie spowolnić jej proces starzenia się.