Jak rozwiązać problem pękających stóp?

Popękane pięty to nie jest problem, tylko i wyłącznie kosmetyczny. Przede wszystkim jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość, zwłaszcza gdy pęknięcia sięgają aż do skóry właściwej. Wówczas pięty bolą i krwawią, czasami nawet pojawiają się ropiejące rany. Ponadto przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy. Jak walczyć z pękającymi piętami?

Dlaczego pięty pękają?

Podczas chodzenia i stania na stopy działa waga ciała, a skóra, by dopasować się do wywołanego ciśnienia, musi nieustannie rozciągać się i kurczyć. Jeśli pięty nie są odpowiednio nawilżane, skóra staje się naprężona i sucha, zmienia się również jej kolor. W następnym etapie następuje złuszczenie zrogowaciałego naskórka, a następnie pojawiają się pęknięcia. Bez podjęcia odpowiednich działań, mających na celu nawilżenie naskórka, pęknięcia mogą się pogłębiać, prowadząc do infekcji. Przyczyn pękania naskórka może być kilka. Najczęściej jest to brak odpowiedniego nawilżenia. Skóra na piętach ma niewiele gruczołów potowych, jeśli wilgoć nie zostaje zagwarantowana z zewnątrz, pojawiają się kłopoty. Powodem pojawienia się pęknięć może być także brak witamin i minerałów, głównie szczególnie cynku. Im większa masa ciała, tym większy nacisk na piętę. Pękanie pięt może zatem być również skutkiem nadprogramowych kilogramów. Przyczyną może być również brak odpowiedniej higieny stóp, a także źle dobrane obuwie, powodujące ucisk skóry. Sucha i cienka skóra wokół pięt może być przekazana w genach. Problem pękania stóp często pojawia się w miesiącach letnich. Jest wówczas wynikiem noszenie otwartego obuwia – sandały sprawiają, że skóra rozchodzi się na boki, co przyczynia się do jej pękania oraz częstego trzymania stóp w wodzie, która spłukuje ze skóry naturalne oleje, pozostawiając ją suchą i twardą.

Jak zapobiegać pękaniu pięt?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pękającej skóry na piętach, należy ją odpowiednio chronić. Należy także regularnie dbać o nawilżanie skóry, stosując specjalistyczne kremy z zawartością aloesu, witaminy A, a przede wszystkim mocznika. Związek ten doskonale zmiękcza skórę i reguluje proces rogowacenia naskórka, idealnie nawadniając zrogowaciałe warstwy naskórka. Krem wzbogacony mocznikiem lub zawierający witaminę A rozpulchnia komórki skóry i umożliwia wodzie wniknięcie do wnętrza tkanki. Raz w tygodniu można wykonać peeling stóp, stosując gotowe preparaty z apteki. Duże znaczenie dla prawidłowego nawilżenia skóry ma także picie dużej ilości wody i włączenie do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie bez znaczenia jest noszenie odpowiedniego obuwia i skarpet z materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.