Skóra zimą potrzebuje odpowiedniej ochrony, której zwykłe kremy stosowane podczas codziennej pielęgnacji twarzy nie są w stanie zapewnić. Wiatr, mróz sprawiają, że skóra czy to dłoni, czy twarzy podatna jest na uszkodzenia. Dzisiaj chcemy przybliżyć wam sposób na wybór odpowiedniego kremu ochronnego na zimę i mróz, który pozwoli odpowiednio zadbać o warstwę lipidową naskórka.
Co może powodować mróz i wiatr ze skórą twarzy?
Wiatr i mróz mogą przesuszać skórę. Sprawiają, że skóra podatna jest na różnego rodzaju podrażnienia. Przenikający przez naskórek wiatr i mróz zwiększa odczucie chłodu. Dodatkowo różnice temperatur panujące między pomieszczeniami a dworem sprawia, że możemy odczuwać nieprzyjemne uczucie pieczenia, ściągnięcia skóry. Zimą skóra naszej twarzy potrzebuje wsparcia odpowiednimi kosmetykami.
Patrz na skład, nie na hasło reklamowe
Coraz częściej reklamy w parsie, telewizji czy intenecie próbują zwiększyć sprzedaż kosmetyków, stosując różne techniki sprzedażowe, hasła reklamowe, które mają skłonić nas do zakupu określonej marki. Należy mieć świadomość, że nie ma kremu, który jest uniwersalny na każde warunki pogodowe. O każdej porze roku nasz naskórek ma inne potrzeby. W okresie zimy ważne jest zapewnienie odpowiedniej bariery pomiędzy naskórkiem a czynnikami zewnętrznymi i przesuszeniem wywołanym stosowaną w pomieszczeniach instalacją grzewczą.
Istnieją sprawdzone substancje, których obecność w składzie w pierwszej trójce składników daje pewność, że krem skutecznie ochroni naszą skórę przed mrozem i wiatrem. Będzie to:
- masło shea – o właściwościach silnie nawilżających i natłuszczających skórę, bez ryzyka zatykania porów. Dodatkową korzyścią ze stosowania kremów z masłem shea jest uzupełnianie niedoboru lipidów w skórze. Po naniesieniu na twarz kremu z dodatkiem masła tworzy się na twarzy rodzaj filmu, bariery, chroniącej naskórek przed wysuszeniem i podrażnieniami,
- witamina A i E – znane ze swych właściwości regeneracyjnych,
- Panthenol i alantanina – pomagają uspokoić podrażnienia i zaczerwienienia skóry, które pojawiają się w wyniku dużych różnic temperatur,
- filtr UV – zimą podobnie jak latem konieczne jest stosowanie kremów z filtrami. W przypadku przebywania na śniegu mamy podwójne zagrożenie, wynikające z działania na skórę bezpośrednich promieni słonecznych i tzw. promieniowania odbitego – od tafli lodu czy śniegu.
Jaki krem na zimę do danego typu skóry?
W przypadku skóry przetłuszczającej się wystarczą kremy zimowe półtłuste, tłuste kremy są wskazane dla skór suchych, które potrzebują maksymalnego nawilżenia. Ważne jest jednak, aby skład kremu nie był oparty na wodzie, a np. na maśle kakaowym, bądź maśle Shea. Jeśli szukacie kremu dla skóry naczynkowej, warto zakupić kremy ochronne, wzbogacone witaminą C. Wzmacnia ona naczynka krwionośne skłonne do rozszerzania się w okresie zimy.