Zimne stopy to problem, który z naturalnych przyczyn pojawia się czasem u każdego z nas. Jednak gdy taka przypadłość towarzyszy nam przez cały rok, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, możemy mieć powody do niepokoju. Co powoduje występowanie takich objawów? Przyczyn może być wiele. Poznaj je i dowiedz się, jak zapobiegać problemowi zimnych stóp.
Przyczyny dolegliwości
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zimnymi stopami jest noszenie zbyt ciasnych skarpetek. Utrzymujący się przez dłuższy czas ucisk może blokować prawidłowy przepływ krwi i powodować spadek temperatury naszych kończyn. Inna przyczyna to siedzący tryb życia i długotrwałe przebywanie w jednej, niekomfortowej dla naszego ciała pozycji. Problem zimnych stóp obserwowany jest także często wśród osób narażonych na silny stres. Nieregularne i wzmożone wyrzuty adrenaliny sprawiają, że krążenie skoncentrowane jest wokół głównych partii naszego ciała, a naczynia krwionośne umiejscowione w stopach chwilowo nie są odpowiednio zaopatrzone. Omawiane dolegliwości mogą mieć związek także z zażywaniem niektórych leków, takich jak m.in. tabletki antykoncepcyjne lub produkty zawierające beta-blokery. W niektórych przypadkach w grę wchodzą także inne poważne schorzenia, w tym zakrzepica żył głębokich, miażdżyca, choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, zapalenie tętnic Takayasu, niedokrwistość z niedoboru żelaza, czy choroba Raynauda.
Co możemy zrobić?
Przedłużający się problem zimnych stóp powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Specjalista zleci konieczne badania, które dadzą pełny obraz sytuacji i pozwolą dobrać odpowiednie metody leczenia. Konieczne może się okazać wykonanie specjalistycznych badań, takich jak USG doppler, morfologia krwi, czy pomiar poziomu hormonów tarczycy TSH, fT4, fT3. W oczekiwaniu na ostateczną diagnozę możemy skorzystać z doraźnych sposobów, które pomagają radzić sobie z dolegliwościami. Podstawowa metoda to odpowiednia ochrona stóp przed wychłodzeniem w postaci noszenia nieuciskających skarpet, stosowania specjalnych ogrzewaczy, czy żeli. Inne istotne czynniki to regularna gimnastyka, zdrowa dieta i noszenie obuwia w odpowiednim rozmiarze. Możemy też skorzystać z dostępnych bez recepty produktów, których składniki mają za zadanie usprawnić działanie naszych naczyń krwionośnych, dzięki wysokiej zawartości diosminy, kwasu L-askorbinowego, hesperydyny czy rutozydu.