Nieleczona cukrzyca jest groźna dla zdrowia. Utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi wpływa negatywnie na stan naczyń krwionośnych i układu nerwowego, a w dłuższej perspektywie niesie ryzyko bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Jednym z nich jest właśnie stopa cukrzycowa. Zespół stopy cukrzycowej rozwija się dość długo. Pierwsze objawy mogą nie zostać zauważone, a jeśli nawet są widoczne, to nie aż tak poważnie. Pacjenci często bagatelizują stopę cukrzycową, ponieważ nie zdają sobie sprawy, czym grozi. Stopa cukrzycowa jest poważnym schorzeniem i należy traktować schorzenie bardzo poważnie. Przez niedostateczne ukrwienie stóp, powstają trudno gojące się rany i owrzodzenia. Struktura kości i stawów ulega osłabieniu, tkanki staną się martwe. Najpierw dochodzi do deformacji stopy, co uniemożliwia chodzenie. W końcowej fazie następuje amputacja kończyny. Cukrzycowe uszkodzenia nerwów doprowadzają do nawet do braku czucia w stopie, czyli dotyku, bólu, wrażliwości na wysoką i niską temperaturę. Tak naprawdę nic mu nie przeszkadza, co prowadzi do zranień. U osób zmagających się z cukrzycą, rany goją się bardzo wolno i pojawia grzybica, co prowadzi do pogorszenia się stanu stopy. Warto podkreślić, że nieprawidłowa higiena stóp, przyczynia się do rozwinięcia się stopy cukrzycowej. Pojawiające się owrzodzenia są niezwykle trudne do leczenia. Występują zazwyczaj pod główkami kości śródstopia, na grzbietach palców lub na pięcie. Higiena stóp jest podstawą, by nie doprowadzić do owrzodzenia stóp. LABORATOIRES ASEPTA Monaco posiada olejki do kąpieli stóp, które czyszczą i odświeża je, nadając naskórkowi miękkość, sprężystość i jędrność, jednocześnie chroniąc stopy przed atakami grzybów. Warto stosować kremy, zapewniające intensywne nawilżenie, wzmacniające funkcję ochronną i usuwające modzele. Poprzez stymulację mikrocyrkulacji krwi kosmetyki pomagają stopom odzyskać ich wrażliwość. Zawarte np. w kremie AKILDIA® Multi-Protective Cream antybakteryjne i przeciwgrzybiczne środki zapobiegają również szkodliwemu dla stóp działaniu czynników zewnętrznych. Dzięki specjalnej substancji aktywnej (Glistin®) chroni komórki przed uszkodzeniami komórek budujących struktury należące do układu nerwowego. Odpowiednia pielęgnacja stóp oraz regularne wizyty u specjalistów, zapobiegną zespołowi stopy cukrzycowej.
Objawy i sposoby leczenia stopy cukrzycowej
Objawami stopy cukrzycowej są: mrowienie, klucia w nodze, kurcze mięśni, owrzodzenia, pęknięcia z ogniskami martwicy; niegojące się rany, deformacja kości i silny ból. Są dwie odmiany zespołu stopy cukrzycowej: zespół stopy neuropatycznej, przyczyną jest uszkodzenie układu naczyniowego oraz zespół stopy niedokrwiennej, powstający przez pogorszenia ukrwienia w okolicy stopy. Oznakami stopy cukrzycowej są również: twarda i przesuszona skóra pięt, niekiedy pękająca, słabe odczuwanie bólu w wyniku urazu i uszkodzenia, nasilenie drętwienia i ból podczas wykonywania ruchu. Niezwykle niebezpiecznym stanem jest brak odczuwania bólu, ponieważ ciasne obuwie, nadepnięcie na coś ostrego, odparzenia i poparzenia lub odmrożenia prowadzą do powstania uszkodzenia stopy. Leczenie stopy cukrzycowej należy podjąć natychmiast. Kuracja wymaga przede wszystkim wytrwałości i systematyczności. W terapii uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: diabetolog, pomolog, chirurg naczyniowy i ortopeda. Leczenie polega na wyrównaniu stężenia glukozy we krwi i podjęcia terapii farmakologicznej. Chory ma wyznaczoną dietę, której musi przestrzegać. Niezbędne jest również leczenie zaburzeń lipidowych, żeby zapobiec miażdżycy w naczyniach krwionośnych. Jeśli dojdzie do owrzodzenia na stopie, lekarz stosuje terapię antybiotykową. Jest to stan bardzo poważny, więc specjalista podejmuje szybkie działania. Owrzodzenie jest stanem zapalnym skóry, ale też tkanek podskórnych, kości i ropowicą stopy. Leczenie stopy cukrzycowej polega również na dobraniu odpowiedniego obuwia czy wkładek ortopedycznych; odciążenie kończyny, poprzez chodzenie o kulach, a także przeszczepienie skóry.
Zapobieganie stopie cukrzycowej
Należy zapobiegać stopie cukrzycowej, poprzez regularnie kontrolowanie poziomu cukru – glukozy we krwi, dbanie o prawidłowe ciśnienie tętnicze i stężenie lipidów. Podstawową zasadą jest regularne oglądanie i pielęgnacja stóp. Niezbędne jest codzienne mycie nóg w wodzie z szarym mydłem i natłuszczanie kremem; prawidłowe obcinanie paznokci, unikanie chodzenia boso i przegrzewania stóp; leczenie modzeli, wrastających paznokci, odcisków oraz stosowanie koniecznych zabiegów i aktywność fizyczna, która poprawia ukrwienie kończyn. Niewskazane jest przesuszanie skóry, intensywne złuszczanie naskórka czy stosowanie preparatów na odciski. Warto sięgać po kremy pielęgnacyjne do stóp przeznaczone dla cukrzyków z firmy LABORATOIRES ASEPTA Monaco. Każde uszkodzenie trzeba odkazić i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.