Jak oduczyć się obgryzania paznokci?

Obgryzanie paznokci wydaje się bardzo błahym problemem. Jednak jest to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Dlatego, aby pozbyć się tego nawyku, warto dowiedzieć się najpierw jaka jest przyczyna obgryzania paznokci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Przyczyna obgryzania paznokci!

Obgryzanie paznokci, choć przez wielu jest bagatelizowane, ma swoją nazwę w psychiatrii. Mowa o onychofagii, czyli inaczej nawykowym obgryzaniu paznokci. Obgryzanie takie wiąże się zazwyczaj ze stanem niepokoju, a czasem wynika również z niskiej samooceny i wiąże  się ze stanami lękowymi czy pobudliwości. Jeśli nałóg jest bardzo silny, warto zwrócić się do lekarza psychiatry, który pomoże dotrzeć do źródła problemu. Jeśli jednak nie mieliśmy tak traumatycznych doświadczeń, w zerwaniu z nałogiem mogą nam pomóc rady osób, które już wyszły z tego nałogu. Praca nad tym problemem jest znacznie łatwiejsza, jeżeli nauczymy rozpoznawać się sytuacje, które sprawiają, że zaczynamy obgryzać paznokcie.

Jak pozbyć się obgryzania paznokci?

Aby pozbyć się nawyku, obgryzania paznokci warto spróbować metodę, która ma na celu zniechęcenie nas do wkładania paznokci do ust. W aptekach dostępny jest bezbarwny lakier, którym możemy pomalować paznokcie. Kiedy tylko dosięgną one naszego języka, poczujemy bardzo nieprzyjemny gorzki smak, którego zadaniem jest oduczenie nas tego przyzwyczajenia. Warto również zadbać o regularne obcinanie i piłowanie paznokci, ponieważ długie są zachętą do ich obgryzania. Dbanie, by zawsze były równo przycięte i wyglądały estetycznie, znacznie ułatwi nam dążenie do celu zwalczenia tego nałogu. Prawdopodobnie, jeśli brakuje nam nie tylko obgryzania paznokci, ale nawyku sięgania do ust, warto spróbować zastąpić go na przykład żuciem gumy lub jedzeniem nasion słonecznika. Przy tym warto pamiętać, aby zamiast paznokci nie gryźć długopisu, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na nasz zgryz i zęby. Jeśli potraktujemy obgryzanie paznokci jako nałóg, z którym chcemy skończyć, zapewne uda nam się to osiągnąć! Pomocne w tym może być również ustalenie sobie daty, do której postaramy się pozbyć tego nawyku.